עורך דין צוואות – עריכת צוואה מבטיחה לך את שלימות המשפחה

מאת: עורך דין צוואות דרור גלמן- מתמחה בעריכת צוואות וליווי משפטי בנושאי צוואות וירושות.
נכון, זה לא נהוג לדבר על היום שאחרי… אבל, כהורים, אנחנו משקיעים כל כך הרבה מאמצים לשמור על אחדות ושלימות המשפחה, ובודאי לא היינו רוצים שכל מה שבנינו יהרס אחרי לכתנו. סיכסוכים משפחתיים על רקע חלוקת רכוש מתגלים מהר מאד כמכוערים, כואבים ו… יקרים. עריכת צוואה היא ה"טיפול המונע" בתנאי שפנית אל עורך דין צוואות מומחה ומנוסה בדיני ירושה. כאן אני נכנס לתמונה, ויחד איתי מגיעות שנים של ניסיון בתחום כל כך רגיש ובנושאים כמו:

עורך דין צוואות

עורך דין צוואות דרור גלמן – מומחה לדיני ירושה ועריכת צוואות
לפגישת ייעוץ משפטי ניתן להתקשר 03-5222129
או ליצור איתי קשר במייל ואני אישית אחזור אליך בהקדם

עורך דין צוואות – מה כבר יכול להיות כל כך מורכב בכתיבת צוואה ובחלוקת ירושה?

או-הו!!! הנה כמה דוגמאות: אחד השארים מרגיש שהוא מקופח… אחר טוען שהוא זה שטיפל בהורים ה'זקנים' ומגיע לו יותר… מנגד אחיו ואחיותיו סבורים שזה שטיפל השפיע על ההורים להעניק לו יותר… וזה היה רק על קצה המזלג. מכאן עולות שתי מסקנות ברורות:

להקדים "צוואה" למכה – כשיש צוואה בעלת תוקף חוקי (צו קיום צוואה) ברוב המקרים נמנעים הויכוחים, הריבים, הקרעים והיכולת של ה"מקופחים" לתחושתם לפתוח את הצוואה או לערער עליה.

רק מקצוענים ומנוסים – במיוחד כאן, כשמתגלות הטעויות שנעשו בעת כתיבת הצוואה זה כבר מאוחר מידי. זו הסיבה מדוע צריך עו"ד מקצוען ומנוסה שיביא לחלוקת רכוש הוגנת תוך שמירה על שלימות המשפחה.

ומה קורה כשבכל זאת יש סכסוך משפחתי על הירושה?

כאן חשובים שבעתיים שירותיו של עורך דין צוואות מבין עניין, ובמיוחד מי שיודע למצוא את חוט השני שפותר סכסוכי יורשים בהיעדר צוואה, תוך שמירה על הגינות לשני הצדדים ומניעת קרע משפחתי. נכון, אני עורך דין שפועל מתוך מקצוענות וללא משוא פנים, אבל למולי יושבים אחים, אחיות, יורשים, מלאי רגשות ומטענים ואינני יכול לעמוד מהצד ולראות אותם הופכים לאויבים בנפש. ולכן, חשוב לי להביא לפתרון שלא משאיר אחריו גחלים לוהטות שיציתו אש מחדש.

ואולי זה המקום להדגיש – הפתרונות שאני מייצר אינם רק חלוקה הוגנת ולשביעות רצון כל הצדדים אלא גם פתרונות שיכולים לחסוך עשרות ומאות אלפי ₪ מהיורשים. הנה דוגמא: סכסוך בין יורשים יכול להוביל לחלוקת דירת ההורים ע"י מכירתה וכפועל יוצא לתשלום מס שבח של עשרות ואף מאות אלפי ש"ח. נו… ואני שואל, לא חבל? משום כך, לקוחותי נהנים גם מתכנון צוואה משיקולי מס וייעוץ כלכלי שמביא להפחתת מס משמעותית וברוב המקרים לאי תשלום מס כלל.

ואיך אפשר בלי השאלה הגדולה: כמה זה עולה?

תתפלאו:

עריכת צוואה כמו גם הוצאת צו קיום צוואה (שהינו החותמת המשפטית שמאשרת את הצוואה ונותנת לה תוקף חוקי). לא רק שסכום זה שווה לכל נפש אלא שהתמורה כנגדו שווה כל הון שבעולם:

  • שלום המשפחה בדור הבא
  • חיסכון בתשלומי מיסים
  • שקט נפשי להורים לעת זקנה

ואם עדיין לא השתכנעת או ברצונך להבין טוב יותר את המשמעויות של ירושות וצוואות אני מזמין אותך לפגישת ייעוץ משפטי שיפרוס בפניך את מגון האפשרויות, ההמלצות והעצות הטובות איך לשמור – על המשפחה ועל הרכוש שצברת – בעתיד.
משרדנו מתמחר שירותי ייעוץ וליווי משפטי בהתאם לתעריף המינימאלי לגביה לפי תקנות לשכת עורכי הדין בישראל.
התעריף עומד לרשותכם באתר (תחת "יעוץ משפטי"). ותוכלו לאתר אותו גם בחיפוש מהיר ברחבי האינטרנט.

מהי צוואה וכיצד היא בנויה?

סעיף 2 לחוק הירושה, תשכ"ה- 1965, קובע כיצד לערוך צוואה ומגדיר מיהם היורשים החוקיים. כמו כן, סעיף זה קובע מה יקרה לעיזבון כאשר אין צוואה חוקית. מאחר והצוואה היא מסמך משפטי לכל דבר היא מאפשרת לכל אדם להורות מה ייעשה ברכושו וכיצד הוא יחולק לאחר מותו, בהעדר צוואה יחולק הרכוש ליורשים על פי דין כפי שנקבע בחוק הירושה. כאמור, מטרת הצוואה היא למנוע חילוקי דעות ומריבות בין היורשים אך מעבר לכך היא מאפשרת למוריש ולכתוב הצוואה לשלוח יד מעבר לקבר ולהשפיע על היורשים. כך לדוגמה יכול המוריש להגדיר תנאים מוגדרים מראש ליורש מסוים ורק אם זה יעמוד בהם הוא יוכל לקבל את חלקו. אם כך, צוואה מאפשרת למוריש להורות על חלוקת רכושו על פי רצונו האישי ולא באופן שווה.

חשוב להדגיש כי יש לנסח באופן רהוט וברור כל צוואה כתובה כדי להימנע מאי הבנות וממחלוקות בעתיד בין היורשים. המצווה נדרש לנסח את צוואתו בכתב ידו ויש לעמוד בקריטריונים לניסוח צוואה לכן חשוב להסתייע ולהתקשר אל עורך דין צוואות דין מנוסה. בצוואה כתובה יש לכלול את תאריך כתיבתה, יש לנסח כותרת צוואה, לכלול את פרטי המצווה ופרטים מלאים של היורשים, ולנסח באופן ברור את חלוקת הרכוש ואין לשכוח חתימה בכתב ידו של המצווה בתחתית מסמך הצוואה. 

חוק הירושה וסוגי הצוואות

חוק הירושה מכיר בארבעה סוגי צוואות-

  • צוואה בכתב יד- צוואה בכתב יד מתאימה רק לאדם המכיר היטב את החוק ויכול לנסח את צוואתו באופן ברור על מנת לשקף את רצונו. אדם שאינו משפטן עלול לשגות ולנסח צוואה בכתב יד הכוללת טעויות ולכן קיים סיכוי סביר כי צוואתו תיפסל וכך חלוקת רכושו לא תתבצע לפי רצונו.
  • צוואה בעדים- צוואה בעדים עורכים לרוב בסיועו של עורך דין צוואות מנוסה. את הצוואה מנסחים בכתב יד ועל המסמך יש להחתים שני עדים. משרד עורך דין צוואות דרור גלמן ינסח בקפידה את הצוואה ויבדוק האם המסמך עונה על דרישות החוק ומשקף את רצונו של המצווה.
  • צוואה בפני רשות- סעיף 22 לחוק הירושה קובע כי מצווה רשאי לאמור את צוואתו בעל פה. עליו לעשות זאת בפני שופט, נוטריון או רשם לענייני ירושה, ותפקידם יהיה לאשר כי הצוואה נערכה בפניהם. יודגש כי סוג זה של צוואה נחשב לנדיר.
  • צוואה בעל פה- סעיף 23 לחוק הירושה קובע מהן הדרישות לעריכת צוואה בעל פה וזאת בכדי להסיר חשש כי הצוואה אינה משקפת את רצון המצווה באופן מלא. צוואה בעל פה הינה מורכבת מבחינה משפטית לכן חשוב לפנות לסיוע משפטי מקצועי הניתן על ידי משרד עורך דין צוואות דרור גלמן. צוואה בעל פה אשר ידועה גם כצוואת שכיב מרע, אפשרית כאשר המצווה נמצא על סף המוות (או רואה עצמו במצב זה), את הצוואה יש להורות בפני שני עדים. על העדים לדבר באופן שוטף את שפתו של המצווה ותפקידם לרשום את הצוואה בזיכרון דברים ולכלול במסמך את הציווי, התאריך וציון הנסיבות שהביאו לעריכת הצוואה. חשוב לדעת כי צוואת שכיב מרע תקפה לחודש בלבד ויש להפקיד את הצוואה בידי הרשם לענייני ירושה.     

יצירת קשר

טלפון: 03-5222129
עורך דין צוואות וירושות

תפריט צוואה

המלצות

עובדיה דודסון
קרא עוד
חייב אני לציין כי בשני המקרים בהם פניתי לעזרתך (השכרת דירתי וביטול הסכם עם קלאב הוטל אילת הטיפול היה, לא רק, מהיר טוב וענייני כי אם מלא רצון לעזור, חם ואנושי…
אילן ויינר
קרא עוד
ברצוני להביע את תודתי והערכתי לך, לאחר השלמת שתי עסקאות נדל"ו (מכירה וקניית דירה) באמצעותך ובייצוגך…
משפחת מיכאל
קרא עוד
תודה על הטיפול המסור בחוזה רכישת דירה. היית לנו לעזר רב, נשמח להעזר בך שוב במידת הצורך…
יעקב ושרית שמיר
קרא עוד
ברצוננו להודות לך מקרב לב על הטיפול המשפחתי, האכפתי, היעיל, המסור ובמיוחד- המקצועי והאמין, לו זכינו ממך כעו"ד, שליווה אותנו בתהליך המשפטי, שאותו היינו מחויבים לעבור…
אהרון בוזקר, מהנדס
קרא עוד
רציתי להודות לך על הליווי המשפטי המסור והמקצועי שהענקת לי במכירה ורכישת הדירות שלי, לרבות השכרת הדירה בחולון…
אילן ויינר
קרא עוד
ברצוני להביע את תודתי והערכתי לך, לאחר השלמת שתי עסקאות נדל"ו (מכירה וקניית דירה) באמצעותך ובייצוגך…