מדוע חשוב לעשות צוואה בעדים אצל עו"ד

כולנו מנסים להדחיק את עובדת המוות, אבל המציאות היא שהוא יפקוד כל אחד מאיתנו, בשלב כזה או אחר בחיים. מכיוון שכך, מחליטים רבים על עריכת צוואה, אשר תסדיר את נושא חלוקת הרכוש לאנשים הקרובים לנו ביותר. צוואה נחשבת למורכבת ביותר מבחינה משפטית, ולכן יש להתאים את אופן הכתיבה לכל מקרה לגופו. במאמר שלפניכם נפרט על אחת האפשרויות הנפוצות ביותר כיום, והיא עריכת צוואה בעדים, ונסביר מדוע רצוי לעשות אותה אצל עורך דין הבקיא בתחום.

מהי צוואה בעדים?

הצעד הראשון בהבנת התחום הוא הגדרת המאפיינים של צוואה בעדים, שהיא, כאמור, מה שמרבית האנשים בוחרים בסופו של דבר. כאן, ישנם מספר משתנים אשר נכנסים למשוואת כתיבת הצוואה: ראשית, כנובע משמה, יהיו אלה שני עדים לפחות. המצווה יעיד בפניהם שזו צוואתו, והם "בתמורה" יחתמו גם הם על גבי המסמך, כהוכחה שהיו נוכחים בעת העריכה. שימו לב שאין כאן חשיבות לתוכן הצוואה, שעה שהאחרון אינו מה שמאשרים העדים. ואגב, צוואה זו תהיה, מטבע הדברים, בכתב.

מכאן עולות שתי סוגיות מרכזיות. הראשונה נוגעת למאפייני העדים, שחייבים, כצעד ראשון, להיות בגירים. כמו כן, ניתן לומר שהצוואה נחשבת לתקפה רק כאשר העדים הינם ללא עניין ברכוש. כך, העדים לא יכולים לשחק "תפקיד כפול", ולחתום על צוואה בה הם מעורבים. יש לציין כי במידה והדבר מתגלה לאחר מעשה, הצוואה נחשבת לפסולה. דגש זה מתקשר לסוגיה הנוספת אליה נתייחס, והיא עורך הדין המלווה את התהליך כולו.

עריכת צוואה בעדים

עריכת צוואה נחשבת לחיונית בשורה ארוכה של מצבים. מה שחשוב להדגיש הוא שיש מספר דרכים עיקריות לעריכתה, כאשר צוואה בעדים, המבוטאת בסעיף 20 בחוק הירושה, נחשבת לאחת הנפוצות ביותר. הבעיה היא שעריכתה של צוואה מהסוג הזה "על פי הספר" אינה מובנית מאליה כלל וכלל, כאשר חריגה מדרישות החוק עלולה להוות פתח ללא מעט מחלוקות.

מה חייבת לכלול צוואה בעדים?

פסק דין בריל, של השופט ח' כהן, נחשב לאחד המהותיים בתחום. הוא מגדיר בתוכו את דרישות הצורה לגבי צוואה בעדים, אשר צריכה לעמוד בתשעה תנאים על מנת שתהיה תקפה. זה מתחיל עם ציון התאריך בו נערכת הצוואה, כאשר נדרשות עליה מספר חתימות: חתימה בידי המצווה, חתימת המצווה מול שני עדים שזוהי אכן הצוואה שלו וחתימה של העדים על אישור הצוואה. הצוואה מצריכה, בהמשך לכך, אישורים שונים: אישור שני העדים במעמד החתימה, אישור שני העדים על פי הצוואה, אישורם שהמצווה הצהיר את מה שמבוטא בצוואה ואישורם שהמצווה חתם על המסמך. על כל פנים, חובה לערוך את הצוואה על פי הסדר הנכון ולבצע את כל הפעולות במעמד אחד, ולא בפרקי זמן שונים.

כתיבת צוואה בעדים

ברמה הכללית, אפשר לטעון כי ללא כתב ושני עדים הצוואה אינה יכולה להתקיים. כאשר מקיימים את הצוואה ללא אלה היא אינה תקפה, כאשר המצב אינו בר תיקון (הפתרון היחידי הוא להתחיל את כל ההליך מחדש). לעומת זאת, ישנם מספר פגמים אשר כן אפשר לתקן, על פי סעיף 25 לחוק הירושה, כאשר הוכחת תחולתו של הסעיף מוטלת על הגורם המבקש את הצוואה.

הדרישות מהעדים בצוואה

חוק הירושה מגדיר, אם כן, חובת נוכחות של שני עדים במעמד החתימה עליה, וזאת על מנת להוכיח כי עריכתה נעשתה ברצון חופשי של הגורם המצווה. באשר למאפייני העדים, הרי שנדרש שהם יהיו מעל גיל 18, לא הוכרזו כפסולי דין (מבחינה מעשית, אינם סובלים ממחלות נפש או ליקוי שכלי) וכן אינם מהווים צד בעניין: אסור שהעד או בן/בת זוגו יהיו אלה שעתידים ליהנות מהצוואה, בצורה זו או אחרת. ואגב, החוק אינו מגדיר חובת נוכחות של עורך דין במעמד החתימה על צוואה בעדים, אם כי מומלץ מאד כן לעשות זאת.

ומה באשר למסמכים?

במספר לא מבוטל של מקרים, בוחרים המצווים להוסיף לצוואה מספר מסמכים אשר עשויים להגדיל עוד יותר את תקפותה המשפטית. כך, לדוגמא, עשויים להיכנס לתמונה מסמכים רפואיים חתומים, המצביעים על כך שמצבו הנפשי והגופני של המצווה טוב דיו בכדי שיוכל לחתום על הצוואה. המטרה בכך היא להסיר את החשד לפיו החתימה על הצוואה נעשתה בצורה לא רציונלית, או כשאדם המצווה נתון תחת השפעה מסוימת שאינה מאפשרת לו להבין את השלכותיה.

לייעוץ, התקשרו כעת לטלפון 03-5222129 ופנייתכם תענה באדיבות, מקצועיות ודיסקרטיות מלאה. 

משרדנו מכבד ומעניק שירות בהתאם לעדכון התעריף המינימלי מטעם לשכת עורכי הדין.
עדכון זה מופיע באתר תחת "יעוץ משפטי" ותוכלו למצוא אותו גם באינטרנט בחיפוש מהיר.

הסיבות בגינן דרוש עו"ד

כתיבת צוואה, כפי שכבר רמזנו, אינה עסק פשוט. חייבים לשמור על מספר תנאים על מנת שהיא תהיה כשרה, ואלה נוגעים לא רק למאפייני העדים. עורך הדין הוא שיערוך את הצוואה בפועל. הוא יראה שהיא מכילה את כל מה שהיא אמורה להכיל, ולא חורגת מהכללים הנדרשים על ידי הרשויות בישראל: תאריך, חתימות וכן הלאה.

תפיק עודך הדין

יש לזכור כי עורך הדין הרשום כנוטריון משול בחתימתו לגורם מן הרשויות אשר עורך את הצוואה, לרבות שופט, רשם בית המשפט או חבר בית הדין הדתי. כך, למעשה, לא ניתן לערער עליה. גם עורך דין שאינו נוטריון, יכול כמובן לחתום על הצוואה. כאשר הוא עושה זאת על פי הספר, קשה להאמין שיימצאו פגמים במסמך. ברור שנדרש כי עורך הדין יהיה בקיא בדיני הירושה עד רמת היסוד, ויהיה מנוסה בעריכת צוואות בהתאם לכללים ולחקיקה, לרבות התייחסות להבטי המס השונים.

מעוניין לרשום צוואה בעדים? פנה למשרד עו"ד גלמן

משרד עו"ד גלמן נחשב למשרד מוביל בתחום. הוא מעניק ליווי מלא לכל אורך התהליך, החל משלב תכנון הצוואה, דרך עריכתה בפועל ועד להליכי האישור שלה אל מול הרשויות הרלוונטיות. במידה ואתם מעוניינים לערוך צוואה, אתם יותר ממוזמנים לפנות למשרד, ולקבל את העזרה המקצועית החיונית בתחום משפטי סבוך זה

מעוניין להתייעץ? התקשר היום לעו"ד דרור גלמן טלפון 03-5222129
ופנייתך תענה באופן מיידי. * הפנייה והכתוב ממוענים לנשים וגברים כאחד.

עריכת צוואה הדדית

עריכת צוואה הדדית

תפריט צוואה עו"ד צוואות כתיבת צוואה צוואה בחיים צוואה בעדים צוואה הדדית התנגדות לצו קיום צוואה פסילת צוואה איך מבטלים

אילו סוגי צוואות קיימים

אילו סוגי צוואות קיימים

תפריט צוואה עו"ד צוואות צו קיום צוואה כתיבת צוואה הדדית עריכת צוואה צוואה בחיים צוואה בעדים נוסח צוואה הדדית התנגדות

פירוש בצוואה

פירוש בצוואה

תפריט צוואה עו"ד צוואות צו קיום צוואה כתיבת צוואה הדדית עריכת צוואה צוואה בחיים צוואה בעדים נוסח צוואה הדדית התנגדות

ביטול צוואה – איך מבטלים צוואה?

ביטול צוואה – איך מבטלים צוואה?

תפריט צוואה עו"ד צוואות צו קיום צוואה כתיבת צוואה הדדית עריכת צוואה צוואה בחיים צוואה בעדים נוסח צוואה הדדית התנגדות