סרבנות גט – כשאומרים "לא" למה הכוונה…

במדינת ישראל נישואין וגירושין בין יהודים מוסדרים בהתאם לדין הדתי. מתן גט לפי החוק מותנה בהסכמה של בני הזוג. כאשר הרצון להתגרש אינו הדדי, בית הדין הרבני מוסמך, במידה והוא מוצא לנכון, לתת פסק דין אשר מחייב את הצדדים להתגרש, בכפוף לקיומן של עילות גירושין. בית הדין הרבני אף רשאי להטיל סנקציות כנגד צד אשר לא מקיים את פסק הדין, אולם פסק הדין אינו הופך את בני הזוג לגרושים. כאשר בית הדין הרבני מחליט כי קיימות עילות גירושין אשר מצדיקות מתן גט, ובהתאם לכך מוציא פסק דין שמורה כי על בן הזוג לתת גט, אך בן הזוג מסרב לקיים את פסק הדין – הרי שזוהי סרבנות גט.

ליעוץ, התקשרו כעת לטלפון 03-5222129 ופנייתכם תענה באדיבות, מקצועיות ודיסקרטיות מלאה. 

סרבנות גט

עילות גירושין

בתי הדין הרבניים יפסקו כי על בן זוג לתת גט, במידה והוכח קיומן של עילות גירושין אשר מצדיקות את מתן הגט. קיימים שני סוגים של עילות גירושין: יש עילות גירושין אובייקטיביות, כגון מומים, עקרות וכדומה ויש עילות גירושין סובייקטיביות המבוססות על התנהגות בזויה מצד בן הזוג, כגון התנהגות פוגענית, בגידה, אלימות, סירוב לקיים יחסי אישות ועוד.
נדגיש כי כאשר ישנה הסכמה ורצון הדדי של בני הזוג להתגרש, אין כלל צורך בבחינת עילות גירושין ובית הדין הרבני יכבד את רצונם של בני הזוג.

סרבנות גט – נשים מסורבות גט

סרבנות גט היא בעלת השלכות קשות על נשים שבעליהן אינם מסכימים לתת להן גט, שכן אין הן יכולות להינשא לאחר כל עוד הן נשואות, ובמידה ויביאו ילדים מגבר אחר כאשר הן עדיין נשואות, הרי שילדיהם של מסורבות גט יהיו ממזרים לפי ההלכה היהודית.
לעומת זאת, לגברים משתלם לנקוט בעמדה של סרבנות גט ולהותיר את נשותיהם מסורבות גט – ישנם מקרים בהם לפי ההלכה ניתן לאשר לגבר להינשא לאישה נוספת למרות שטרם התגרש מאשתו הראשונה (כאשר אין אפשרות מקבילה לאישה בהלכה היהודית). כמו כן, במידה וגבר חי עם אישה אחרת ומביא עימה ילדים, כאשר הוא עדיין נשוי – ילדיו לא יחשבו לממזרים.

סרבנות – למה זה קורה

בהתאם לזאת, במקרים רבים גברים בוחרים בטקטיקה של סרבנות גט, כדי ללחוץ על נשותיהם לעשות ויתורים כלכליים ולקבל פחות ממה שמגיע להן, בתמורה להסכמה של הבעל לתת גט. חשש הנשים כי הבעל יותיר אותן מסורבות גט מביא לסחיטה רגשית וכלכלית שלהן.
במידה ולאחר שבית הדין הרבני הוציא פסק דין המורה על מתן גירושין, בן הזוג ממשיך לנקוט בעמדה של סרבנות גט, בית הדין הרבני רשאי להטיל עליו סנקציות הקבועות בחוק בתי דין רבניים תשנ"ה – 1995 (קיום פסקי דין של גירושין). החוק נועד ללחוץ על בעלים לתת גט ולמנוע מצבים של הותרת נשים מסורבות גט.

סנקציות כנגד סרבנות גט

קיים מגוון של סנקציות אשר ניתן להטיל על בן זוג שנוקט בעמדה של סרבנות גט, בכדי לכפות עליו את מתן הגט, ולמנוע מקרים של נשים מסורבות גט: צו עיכוב יציאה מהארץ, שלילה או אי חידוש דרכון, שלילה או אי חידוש רישיון נהיגה, מניעת מינוי למשרות שונות, מניעת עיסוק במקצוע שהעיסוק בו דורש רישיון, שלילת האפשרות לפתוח ולהפעיל חשבון בנק, מאסר בפועל לתקופה מצטברת של עד 10 שנים, הטלת מזונות מדין מעוכבת (אלה הם מזונות בשיעור גבוהה הנפסקים מכיוון שסירוב לא מוצדק לתת גט לא מאפשר לנשים להינשא בשנית ומותיר אותן מסורבות גט). 
ליעוץ, התקשרו כעת לטלפון 03-5222129 ופנייתכם תענה באדיבות, מקצועיות ודיסקרטיות מלאה. 

משרדנו מכבד ומעניק שירות בהתאם לעדכון התעריף המינימאלי מטעם לשכת עורכי הדין.
עדכון זה מופיע באתר תחת "יעוץ משפטי" ותוכלו למצוא אותו גם באינטרנט בחיפוש מהיר.

לקריאה בהרחבה על סרבנות גט, פסיקות ומקורות רלוונטיים רבים: אתם מוזמנים לעבור גם לערך סרבנות גט בויקיפדיה

מעוניין להתייעץ? התקשר היום לעו"ד דרור גלמן טלפון 03-5222129
ופנייתך תענה באופן מיידי. * הפנייה והכתוב ממוענים לנשים וגברים כאחד.

תביעת גירושין

תביעת גירושין

תפריט דיני משפחה עורך דין גירושין הליך גירושין גישור משפחה גירושין בהסכמה הסכם גירושין פתיחת תיק גירושין נוסח הסכם גירושין

פירוק שיתוף בגירושין

פירוק שיתוף בגירושין

תפריט דיני משפחה עורך דין גירושין הליך גירושין גישור משפחה גירושין בהסכמה הסכם גירושין תביעת גירושין פתיחת תיק גירושין נוסח

פתיחת תיק גירושין

פתיחת תיק גירושין

תפריט דיני משפחה עו"ד גירושין הליך הגירושין גישור משפחה גירושין בהסכמה הסכם גירושין תביעת גירושין נוסח הסכם גירושין חלוקת רכוש

תביעת נזיקין בין בני זוג

תביעת נזיקין בין בני זוג

תפריט דיני משפחה עו"ד גירושין איך מתחילים הליך גירושין גישור משפחה גירושין בהסכמה הסכם גירושין תביעת גירושין פתיחת תיק גירושין