חובות של נפטר – האם עוברים אל היורשים אותו?

לאחר פטירתו של אדם עוברים נכסיו ליורשיו בהתאם לחוק הירושה או לצוואה שהותיר אחריו. במרבית המקרים סך הממון הכלול בעיזבון הנו חיובי אף כשלנפטר היו חובות (חובות של נפטר), אך לעיתים אלו מצטברים לכדי סכום הגבוה מסך הנכסים. אם אתם מכירים את המצב מחייכם האישיים, אתם בוודאי מודעים לדאגות ולתהיות באשר לאחריותכם בנטל החובות. אם כך, חשוב שתדעו שבדרך כלל אחריות היורש הינה מוגבלת לסך העיזבון, ושקיימת אף אפשרות להסתלק מהירושה בסיוע עורך דין המתמחה בדיני צוואת וירושות.

ליעוץ, התקשרו כעת לטלפון 03-5222129 ופנייתכם תענה באדיבות, מקצועיות ודיסקרטיות מלאה. 

ניקוי חובות של הנפטר

לא אחת מגיעים אליי אנשים האמורים לרשת עיזבון ואינם מכירים את ההליכים העומדים בפניהם. אני מסביר להם כי העיזבון אמנם יעבור לרשותם בהתאם לאמור בצוואה או בחוק הירושות, אך לפני כן נפתחת קופת עיזבון המרכזת את היתרות או חובות של נפטר. מקופה זו יורדים תחילה תשלומים הנוגעים ללווייתו של הנפטר, לניהול העיזבון או לצו הירושה, ולאחר מכן גם תשלומים הקשורים בחובות לאנשים ולגופים שונים. הסכום הנותר מועבר ליורשים, אך כאשר מדובר ביתרה שלילית מתעוררת סוגיה משפטית חשובה.

עורך דין ירושות

משמעותה של יתרה שלילית

ראשית, חשוב שתדעו שהחוק מגן עליכם מפני חובות של נפטר שלא יצרתם בעצמכם, ועל פי רוב אינכם מחויבים לפרוע אותם אלא מהנכסים הכלולים בעיזבון. בעיקרון, מאחר שחובות המנוח כבר ירדו מקופת העיזבון אין כל סיבה לדאגה, אך לא פעם קורה שהעיזבון חולק ליורשים לפני שנפרעו כל החובות, ואז תהיו חייבים בהחזר. לדוגמא, אם לאחר חלוקת העיזבון מתעורר פלוני ונזכר שבעצם המנוח היה חייב לו כספים, ואתם ידעתם אודות חוב זה, תהיו אחראיים להחזר עד לגובה הסכום שירשתם מהעיזבון בעת החלוקה. דוגמא נוספת היא מקרה בו ידעתם על חוב שנתבע באופן חוקי לפני שהעיזבון חולק, אך לא דאגתם להחזרתו. כאן תהיו חייבים בפריעת החוב בסך העיזבון כולו אלא אם כן תוכיחו שלא ידעתם על החוב, ואז תחויבו עד גובה הסכום שקיבלתם בחלוקה ולא מעבר לכך. בשורה התחתונה, ייתכן מצב בו תהיו אחראיים לחובות העולים על החלק שקיבלתם מהעיזבון, וזוהי בעיה גדולה.

חובות של נפטר – להסתלק מהירושה

כאשר מגיעים אליי אנשים שמרחפת מעליהם סכנת חובות של נפטר בגין ירושה, אני מסביר להם כי עומדת להם הזכות להסתלקות מירושה. משמעה של הסתלקות זו בעיני החוק היא כי המסתלק מעולם לא היה יורש, כך שחלקו בעיזבון עובר אל היורשים הבאים לפי דיני החלוקה. יחד עם זאת, ההסתלקות לא תמיד מתקבלת, ולעיתים תלויה בקרוב משפחה מדרגה ראשונה שמוכן לקבל עליו את הירושה, כולל החוב. כמו כן, ההליך כרוך בהגשת תצהיר הסתלקות לבית משפט או לרשם ירושות, אותו חשוב מאוד למלא בסיוע עורך דין המתמחה בתחומי ירושות ועיזבונות. מדובר בתצהיר מורכב הנוגע בין היתר לחלקים מסוימים בירושה מהם הינכם מעוניינים להסתלק, ולמי הם מועברים. אני מזמין אתכם להיעזר בניסיוני הרב על מנת לשקול את צעדיכם בתבונה, ובמידת הצורך לנקוט בהסתלקות על פי חוק.

מעוניין להתייעץ? התקשר היום לעו"ד דרור גלמן טלפון 03-5222129
ופנייתך תענה באופן מיידי. * הפנייה והכתוב ממוענים לנשים וגברים כאחד.

ביטול או הפחתת מזונות

ביטול או הפחתת מזונות

תפריט דיני משפחה עורך דין גירושין – דרור גלמן לשירותכם איך מתחילים הליך גירושין גישור משפחה גירושין בהסכמה הסכם גירושין

הסכם ממון

הסכם ממון

תפריט דיני משפחה עורך דין גירושין – דרור גלמן לשירותכם איך מתחילים הליך גירושין גישור משפחה גירושין בהסכמה הסכם גירושין

מס ירושה בישראל

מס ירושה בישראל

תפריט ירושה עריכת צו ירושה – עו"ד דרור גלמן מה יורש בן הזוג הנשוי במקרה של פטירת בן זוגו? הסכם

הסכם חלוקת עיזבון

הסכם חלוקת עיזבון

תפריט ירושה חלקו של בן הזוג בירושה הסכם ירושה בין יורשים מנהל עיזבון מזונות מן העיזבון יורש אחר יורש גישור