אילו עיקולים קיימים ובאילו מקרים פועלים להפעילם?

למרבה הצער סממני ההתנהלות של החברה הישראלית מלווים לא פעם בחובות שאינם נפרעים, בין אם מדובר בשקים חוזרים, דמי מזונות שאינם משולמים, או אי תשלום על סחורות. התנהלות זו אינה רק בלתי הולמת אלא גם מעמידה את בעלי החוב במצב כלכלי סבוך, המלווה בתחושות קשות. ללקוחות הפונים אליי בעניינים אלו אני מסביר כי מוטב להתנהל באופן שקול, ומובן אין לוותר על החוב. למעשה, בתי המשפט בישראל נעזרים בפעולות עיקול של נכסים המוחזקים בידי החייב או בידי צד שלישי, מה שמסייע רבות בפירעון חובות.

ליעוץ, התקשרו כעת לטלפון 03-5222129 ופנייתכם תענה באדיבות, מקצועיות ודיסקרטיות מלאה.

משמעות עיקול בהגדרה המשפטית

למרות האמור לעיל, חשוב לי להדגיש כי לא קיימת באופן מפורש הגדרה משפטית לעיקול. וההתייחסות אליו במערכת המשפטית היא כאל פעולה המכוונת כנגד בעלים או מי שמחזיק בנכסים, אשר נועדה להגביל פעולות סחירות בנכסים. הגבלה זו משמשת כאמצעי בידיו של נושה או זוכה לגבות חלק או את כל החוב ממכירת נכסיו של החייב. לדוגמא, אם לספק חזרו שקים של בעל חנות, הוא יכול לגבות את החוב המגיע לו דרך עיקול נכסיו של החייב. יחד עם זאת, חשוב לדעת שקיימים מספר סוגי עיקולים המופעלים במצבים מסוימים, ועל מנת שתבינו את הצעדים המשפטיים הפתוחים בפניכם יש להיוועץ בעו"ד המתמחה בנושאי הוצאה לפועל.

עיקול נכסי החייב

במידה שאתם מעוניינים לעקל נכסים של חייב, הינכם נדרשים על פי חוק להתריע בפניו בטרם נקיטת נהליך. אם החייב לא הגיב תוכלו לפתוח כנגדו תיק בהוצאה לפועל, ובמידה שמתקיימים התנאים הנדרשים גם לפתוח בהליך עיקול נכסיו. העיקול כולל בין היתר:

  • מיטלטלין – גביית חוב באמצעות עיקול מטלטלי ביתו של החייב ומכירתם.
  • עיקול רכב ומכירתו עם כונס נכסים, לרוב במחיר נמוך באופן ניכר מערכו בשוק.

עיקול נכסים שבידי צד שלישי

עיקול צד שלישי הינו אמצעי יעיל וחשוב, המאפשר לכם לגבות חובות המוחזקים שלא באופן ישיר בידיו של החייב אלא על ידי גופים אחרים, כמו כספים בבנק או משכורות שבידי המעסיק. הליך זה מונע ממי שחייב לכם כסף להתחמק או לסכל את הליכי הגבייה, על ידי ניסיון להעביר אותם לצד שלישי.

  • עיקול בנק – מאפשר לאתר ולעצור פעילות בנקאית בכל חשבונותיו של החייב, גם אם הם פזורים בבנקים שונים. חשוב שתדעו כי הבנקים מחויבים להיענות להליכי עיקול, אך במידה שקיים גם חוב כלפי הבנק יש לו זכות ראשונים לגבייתו עוד לפניכם.
  • עיקול משכורת – מבוצע ישירות מול מעסיקו של החייב בטרם העברת הכספים לחשבון הבנק שלו. גם במצב זה המעביד מחויב להיענות לדרישת העיקול של הוצאה לפועל. ואולם, זכותו להשהות את תגובתו ולאפשר לעובד שלו בסיוע עורך דין לנסות לעצור את ההליך, ולהגיע להסדר מולכם.

אפשרות לביטול הליכי עיקול

אמנם לא פשוט להיות בעל חוב שאינו משולם, אך קשה לא פחות להיות חייב. לכן, אם נפתחו כנגדכם הליכים עליכם לדעת כי עיקול אינו גזירה משמים, ובמקרים רבים בעזרת עורך דין מיומן ניתן לפעול לביטולו או להפחתתו. הליך זה מבוצע מול ראש ההוצאה לפועל ודורש הגשת בקשה מנומקת ומפורטת. לדוגמא, ביטול עיקול משכורת אפשרי כאשר הוא מונע מימוש צו תשלומים, או במקרה שמעוקלים מיטלטלין שאינם בבעלותו של החייב או נחוצים לו לצורך עבודתו.

הפעלה נכונה של הליכי עיקול

בין אם אתם מעוניינים להפעיל הליכי עיקול כנגד חייב או לבטל עיקול המוטל עליכם, חשוב שתפנו אל עו"ד מנוסה. הידע והניסיון הרב שרכשתי בתחום יוביל לניסוח מקצועי ומנומק של בקשת הליכי עיקול, המעידה על הצדקת המהלך. אם ברצונכם להגדיל את סיכויי העיקול או ביטולו צרו עימי קשר עוד היום

מעוניין להתייעץ? התקשר היום לעו"ד דרור גלמן טלפון 03-5222129
ופנייתך תענה באופן מיידי. * הפנייה והכתוב ממוענים לנשים וגברים כאחד.